MAKALELER
İskender Baydar
Galatasaray Real'itesi!

 Çeyrek Final kuraları çekildiğinde “Real Madrid’i eleriz” diye bir iddia ortaya koymuştum.
Oysa ben de, kıyısından köşesinden futbolla ilgilenen herkes gibi matematiksel olarak bu ihtimalin düşük olduğunu biliyordum… Kimilerine göre yüzde 10’du bu ihtimal, kimilerine göre yüzde 20, kimilerine göreyse en fazla yüzde 30’du.
İçimizdeki umudun oranı ise yüzde 100’ü zorluyordu ta ilk günden beri.
Jupp Derwall’in “Galatasaray’ın adının olduğu her yerde umut vardır” sözünün de, Fatih Terim’in “Galatasaray bitti demeden hiçbir şey bitmez” cümlesinin de, Galatasaray’ın şanlı tarihinde imza attığı Avrupa zaferlerinin de bunda payı vardı tabii ki…
BU umuttu 20 bine yakın Galatasaraylı’nın Madrid’e akın etmesinin sebebi… Bu umuttu 50 bini aşkın Galatasaraylı’nın dün Ali Sami Yen Arena’nın tribünlerini doldurmasının nedeni… Ve bu umuttu tüm dünyaya dağılmış 30 milyon Galatasaraylı’nın ekran başına koşmasının tek gerçeği…
Ronaldo’nun henüz maçın başında bariz ofsayttan attığı gole rağmen teslim olmadı Galatasaray… Eboue attı, Sneijder attı, Drogba attı ikinci yarıda… O hain ofsayttan gol olmasa maçı uzatmaya götürecek skor da yakalandı… Ama daha fazlası olmadı; olamadı.
Sonuç olarak…
Geçen sezon adeta sıfırdan kurulup şampiyon olan; bu sezon önemli isimlerle takviye edilip ligi başından beri domine eden; Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale çıkan bir takım var ortada.
Kazanılan bu tecrübeyi; Şampiyonlar Ligi’nden elde edilen yaklaşık 35 milyon Euro geliri; bu paranın Sneijder’in maliyeti kadar bölümünün Şampiyonlar Ligi’ne katılmayı başaramayan ezeli rakibimizden gelmiş olmasını hazzını; rekor kıran gişe ve store hasılatlarını kasasına koyup yoluna devam ediyor Galatasaray.
Artık tek bir hedef var Süper Lig Şampiyonluğu…
Yol engellerle dolu…
Ama herkesin çok iyi bildiği bir gerçek var: Galatasaray bu yıl şampiyon olursa, futbol dışı o engelleri koyanların çoğu Türk futbol dünyasından silinip gidecek.
İşte sırf bu nedenle, kalan son altı haftada, Eboue’nin Real Madrid ağlarını sarsan o müthiş şutundaki gibi vur topa Galatasaray…
Sneijder gibi dağılmaya yüz tutmuş rakiplerinin arasından sıyrılıp vur kaleye…
Ve Drogba gibi vur ayağının tersiyle uzanamayacakları köşeye.
Vur ki devrilsin artık şu kağıttan kuleler.

 

Twitter: https://twitter.com/iskenderbaydar

 

Kaynak: http://amkspor.com/2013/04/10/galatasaray-realitesi.html