MAKALELER
İskender Baydar
Fikri Hür, İrfanı Hür!

 DÜN yani 19 Ağustos 2013, Galatasaray için yeni sezonun ilk maçının oynandığı tarihti pek çoğumuz için…

OYSA tarihi olarak çok daha derin anlam içeriyordu.

GALATASARAY Spor Kulübü’nün doğduğu lisede öğretmenlik, müdürlük yapmış Tevfik Fikret’in ölüm yıldönümüydü.

GALATASARAY Lisesi’nde, Galatasaray Başkanları’nın seçilmesine tanıklık eden salona adını veren Tevfik Fikret, 1915 yılının 19 Ağustos günü, henüz 48 yaşındayken göçüp gitmişti bu dünyadan.

O Tevfik Fikret ki 1908-1909 yılları arasında Galatasaray Spor Kulübü’ nün hami başkanı olarak kulübün koruyucusu olmuş, dönemin şartlarından etkilenmemesi için azami gayreti sarf etmişti.

TEVFİK Fikret, ardında derin izler, Cumhuriyet’in doğuşuna rehberlik etmiş şiirler, fikirler bırakarak ayrıldı aramızdan.

“Kimseden bir fayda ummam ben, dilenmem kol kanat, Kendi boşluk, kendi gök kubbemde kendim gezginim. Bir eğik baş bir boyunduruktan ağırdır boynuma; Fikri hür, irfanı hür,  vicdanı hür bir şairim” demişti mesela bir şiirinde.

1900 tarihli bu dörtlük ruhu özgürlük ateşiyle yananların rehberi; Galatasaray’ı Galatasaray yapan değerlerin temel taşlarından biri oldu hep.

BU nedenle ultrAslan desteklememesine rağmen Gezi’ye selam gönderileceğinden adım gibi emindim maçtan önce…

YASAK varsa daha da gür çıkacağını da biliyordum o sesin. Öyle de oldu. Umarım çözümü yasaklarda aramaktan vazgeçilir de ligin ve hayatın tansiyonu normale döner ülkede…

MAÇA gelince… Sneijder’in golünü ve tabii ki Gaziantepli Muhammet’in golünü izlemek için bile orada olmaya değecek bir maçtı.

MAÇIN asıl kazancı ise Burak Yılmaz’dı. Adeta Galatasaray’ın yumuşak karnına dönüştürülmeye çalışılan Burak meselesi, Fatih Terim’in ona ilk 11’de görev vermesi ve penaltıyı Kral’ın kullanmasıyla resmen kapandı.

GALATASARAY dün sahaya son iki sezonun şampiyonu, son iki sezonun Süper Kupa şampiyonu, geçen yılın Şampiyonlar Ligi çeyrek finalisti apoletleriyle çıkmıştı.

AYRICA geride kalan 61 haftanın 59’unu lider olarak tamamlamıştı.

EVET; dünkü maç temposuzdu. Son düzlükte takımın enerjisi iyiden iyiye tükendi.

HATTA kalede Muslera olmasa maç hiç kimsenin beklemediği bir sonuçla da bitebilirdi.  Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen bu sezonda da manzara değişmeyecek gibi  görünüyor. Galatasaray, güçlü kadrosuyla yola kaldığı yerden; zirveden değilse bile, zirve  civarından devam ediyor.

 

Twitter: www.twitter.com/iskenderbaydar

Kaynak: http://amkspor.com/2013/08/20/fikri-hur-irfani-hur.html