MAKALELER
İskender Baydar
Seç Bakalım!

 İŞ hayatında da, ikili ilişkilerde de ortada bir ayrılık varsa, bir taraf bu ayrılığın yüzde 100 sorumlusu değildir. Birinin daha az, diğerinin daha çoktur ama mutlaka iki tarafın da hatası vardır.

 

Fatih Terim’in Galatasaray’ın başındayken Milli Takım’a yeşil ışık yakması doğru değildir… Ünal Aysal’ın, sözleşmeli hocasına Milli Takım’la görüşme izni vererek bunu bir fırsat olarak görmesi de doğru değildir.

 

Terim’in gönderiliş şekli doğru değildir… Ünal Aysal’ın hocasına telefonla ulaşamaması da doğru değildir.

 

Her iki taraf adına bu listeyi uzatabiliriz. Bu listede yazılanların sadece bir bölümünü alıp Terimci; diğer bölümünü alıp Aysalcı da takılabiliriz. Sosyal medyada olduğu gibi olayın sıcaklığına kendimizi kaptırıp sağa sola hakaretler de savurabiliriz. Oysa gün, soğukkanlı olma günü.

 

Haklıyı haksızı tespit etmekle yükümlü açık bir mahkemenin savcısı ya da hakimi değildir Galatasaray taraftarı. Yargılamayı zamana bırakıp büyük manzarayı iyi okumalı her sarı kırmızılı.

 

İki ihtimal var…

 

Aysal-Terim işbirliği son iki yılda iki Süper Lig şampiyonluğu, iki Süper Kupa zaferi ve Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final heyecanı yaşattı Galatasaray’a. Selçuk, Burak, Umut, Melo, Drogba, Sneijder gibi isimleri barındıran bir kadro kuruldu.

Rakipleri şikeyle yargılanıp Avrupa’nın dışında kalırken, küme düşürülme ihtimalleri halen sürerken, yöneticilerinin ömür boyu spordan men edilmesi gündemdeyken sadece başarıları ile anıldı Galatasaray son iki yılda.

 

Bundan rahatsız olan pek çok kişi vardı doğal olarak. Bu eşitsizliği gidermek için ya kendilerinin yukarı çıkmaları gerekiyordu ya da Galatasaray’ı aşağı çekmeleri. İkinci yol kolaylarına geldi.

 

Eğer Galatasaray’da bir suçlu aranacaksa o suç tam da bu noktada işlendi. Galatasaray camiası kurulan bu tuzağın üzerinden atlama becerisini gösteremedi. Şimdi yeni bir yol ayrımında sarı kırmızılılar…

 

Ya iç hesaplaşmalar sürecek ya da her ne olduysa, her ne yaşandıysa buzdolabına konulacak… Kim daha çok hatalı, kim daha az hatalı sorusunun cevabı ya hemen verilecek ya da tarihin yargılamasına terk edilecek.

 

Birinci yol seçilirse dördüncü yıldız için bir umut var hala… İkinci yol seçilirse yandı gülüm keten helva.

 

Bu karar tek başına ne hocanın, ne başkanın, ne yönetimin, ne de muhalefetin kararı artık. Bu karar tüm camianın…

 

Kaynak: http://amkspor.com/2013/09/26/sec-bakalim-196865/

Twitter: www.twitter.com/iskenderbaydar